مادربرد چیست و انواع آن

مادربرد لپ تاپ در واقع مانند میز کاری است که تمام اجزای مادربرد لپتاپ روی آن قرار دارند. اجزا مهم لپ تاپ روی مادربرد آن قرار دارد این اجزا عبارتند از چیپ ها، آی سی ها، اتصالات و کلیه قطعاتی که باعث روشن شدن و کار کردن لپ تاپ شما میشوند.

مادربرد لپ تاپ چند لایه دارد و قطعات روی لایه های بالایی و پایینی (دو طرف برد که قابل رویت است) قرار دارند و لایه های میانی برد فقط شامل اتصال بین قطعات میباشد.

شما عزیزان می توانید برای خرید انواع مادربرد لپ تاپ به دسته بندی مادربرد ها در سایت ما بروید : دسته بندی مادربرد

همچنین می توانید برای مشاهده انواع مادربرد و اطلاعات جامع درمورد آنها به منبع خارجی ذیل مراجعه کنید : Newegg

قطعات تشکیل دهنده مادربرد

برای این که بتوانید مادربرد را تعمیر نمایید نیاز دارید که قطعات، بخشهای مختلف مادربرد و وظایف آنها را بدانید. چیپ های روی مادربرد در واقع اصلی ترین کارها را انجام میدهند و کارهای اصلی و مهم به عهده آنهاست.

CPU:

این قطعه در اجزای مادربرد لپتاپ در واقع مغز مادربرد و لپ تاپ شماست و اصلی ترین قطعه محسوب میشود. CPU بعضی مادربردها به گونه ای است که به راحتی از مادربرد جدا نمیشود و برای این کار نیاز به ابزار و حرارت میباشد. اصطلاحا به این مادربردها CPU Onboard میگویند.

GPU:

این قطعه در اجزای مادربرد لپتاپ همان چیپ گرافیک مادربرد است و مادربردهایی که دارای این چیپ هستند به این معنی است که مادربرد لپ تاپ دارای گرافیک حرفه ای میباشد.

North Bridge & South Bridge:

همان چیپ شمالی و جنوبی هستند. دلیل این نامگذاری این است که سی پی یو به عنوان بالاترین نقطه مادربرد در نظر گرفته شده و اولین چیپ بعد از آن، چیپ شمالی و چیپی که بعد از آن قرار دارد چیپ جنوبی است.

وظیفه مرتبط کردن Cpu، رم و گرافیک را دارند. در واقع درست مانند یک پل بین سی پی یو واین اجزا قرار دارند. لازم به ذکر است که در مادربردهایی که کمی جدیدتر هستند چیپ شمالی به چشم نمیخورد.

چیپ I/O:

این قطعه در اجزای مادربرد لپتاپ در واقع یک آی سی با ۱۲۸ پایه است که وظیفه فرمان دادن و مدیریت قطعاتی از قبیل موس، کیبرد و USB که برای لپ تاپ به عنوان ورودی و خروجی محسوب میشوند را دارد.

این نکته قابل ذکر است که در برخی مادربردهایی که کمی امروزی تر هستند، بر روی مادربرد فقط یک چیپ به چشم میخورد، این چیپ Onboard بوده و در واقع تمام چیپهایی که توضیح داده شد روی یک چیپ قرار گرفته است.

آشنایی با پورت ها و سوکت های مادربرد

پورت USB:

یکی از پرکاربردترین پورتهای لپ تاپ، پورت USB است که برای خواندن اغلب تجهیزات جانبی از این پورت استفاده میشود و روی لپ تاپهای امروزی از نسل ۳ این پورت نیز استفاده شده است که دارای سرعت بیشتری است و معمولا آبی رنگ است.

پورت LAN:

پورت لن برای اتصال کابل لن به لپ تاپ است که امکان اتصال به اینترنت توسط کابل را برای لپ تاپ فراهم میکند.

پورت VGA و HDMI

این پورتها جهت خروجی تصویر است. کاربرد آنها به این صورت است; به عنوان مثال شما میخواهید تصویری را که در لپ تاپ است، در تلویزیون ببینید، در این صورت یک کابل VGA یا HDMI به این پورتها وصل نموده و به راحتی تصاویر را از تلویزیون تماشا میکنید.

پورت Headphone و Microphone:

این پورت ها خروجی و ورودی صدا است و برای اتصال هدفون و میکروفون استفاده میشود.

Memory Card Reader:

این پورت برای خواندن اطلاعات از روی کارتهای حافظه است. شما میتوانید کارت حافظه خود را داخل این پورت قرار داده و عملیات مورد نظر خود را به راحتی بر روی کارتهای حافظه موبایل، تبلت و یا دوربین عکاسی انجام دهید. لازم به ذکر است که در این مقاله فقط از چند پورت پر مصرف نام برده شد و ممکن است بر روی مادربرد لپ تاپ شما پورت دیگری نیز وجود داشته باشد که به دلیل کارایی کم و یا منسوخ شدنش، در این مقاله نامی از آن برده نشده است.

سوکت LAN:

در این قسمت وایرلس لپ تاپ قرار میگیرد که مربوط به اینترنت لپ تاپ میشود.

سوکت هارد:

این قسمت مربوط به هارد لپ تاپ است و محل اتصال هارد به مادربرد است که بستگی به این دارد که هارد دستگاه چه مدلی باشد ولی معمولا هارد لپ تاپ دارای پورت SATA میباشد. بر روی برخی لپ تاپهاهارد MSata استفاده شده است و در نتیجه سوکت این هارد کوچکتر خواهد بود.

سوکت رم:

این سوکت جهت قرار گرفتن رم بر روی مادربرد است و تعداد این سوکتها در مادربردهای مختلف متفاوت است و در مادربردهای امروزی تا ۴ عدد سوکت نیز قرار داده شده است. RAM بعضی مادربردها به گونه ای است که به راحتی از مادربرد جدا نمیشود و برای این کار نیاز به ابزار و حرارت میباشد. اصطلاحا میگویند مادربرد دارای رم Onboard میباشد.

شما عزیزان می توانید برای خرید انواع مادربرد لپ تاپ به دسته بندی مادربرد ها در سایت ما بروید : دسته بندی مادربرد

همچنین می توانید برای مشاهده انواع مادربرد و اطلاعات جامع درمورد آنها به منبع خارجی ذیل مراجعه کنید : Newegg

مفهوم اصطلاح PM و GM بودن مادربرد


مادربرد PM:

زمانیکه این اصطلاح برای مادربرد استفاده مشود به این معنی است که مادربرد مورد نظر گرافیک دار است یعنی دارای چیپ جداگانه برای گرافیک است و دارای گرافیک حرفه ای میباشد. گاهی اوقات به مادربردهای گرافیک دار Discrete نیز گفته میشود.

مادر برد GM:

این اصطلاح گاهی با عنوان UMA نیز به کار برده میشود که به معنی مادربرد بدون گرافیک است یعنی مادربرد چیپ گرافیک ندارد و برای کارهای گرافیکی حرفه ای مورد استفاده ندارد.

برای مثال در مادربرذ Lenovo Z500 جای چیپ گرافیک روی این مادربرد خالی است و در واقع به این مادربرد GM گفته میشود.  چیپ گرافیک بر روی مادربرد همیشه به همراه رم قرار دارد. نکته دیگر اینکه تشخیص مادربرد Pm و GM از یکدیگر همیشه به این صورت نیست که جای چیپ گرافیک و قطعات مربوط به آن بر روی مادربرد خالی بوده و شما متوجه GM بودن مادربرد شوید.

برای تشخیص این مورد، روش ساده تر به این صورت است که بر روی مادربرد به دنبال یک چیپ باشید که اطراف آن چند RAM قرار دارد. روش دیگر این است که شما میتوانید پارت روی چیپ را در اینترنت سرچ کرده و مشخصات آن را مشاهده نموده و در نهایت کارایی آن را بر روی مادربرد متوجه شوید.

مشکلات و خرابی های معمول در مادربرد

مشکلاتی از قبیل روشن نشدن، قطع صدای لپ تاپ، مشکلات شارژ باطری و…. که باعث میشود کاربران به تعمیرگاه لپ تاپ مراجعه نمایند، میتواند مربوط به مادربرد باشد که بعد از بررسی بخشی از مادربرد که مشکل میتواند به آن قسمت مربوط شود، مادربرد عیب یابی شده و تعمیر انجام میشود.

نکات مهم در نگهداری بهتر از مادربرد لپ تاپ

برای نگهداری بهتر از مادربرد لپ تاپ این نکات را نیز بدانید :

خروجی هوای لپ تاپ (خروجی فن) را نپوشانید.
از تکان دادن و ضربه زدن به لپ تاپ بپرهیزید، زیرا این کار ممکن است باعث خرابی و از بین رفتن اطلاعات روی هارد دستگاه بشود.
تا جایی که برای شما امکان دارد لپ تاپ را در معرض گرد و خاک قرار ندهید، زیرا این کار باعث ورود گرد و غبار به لپ تاپ شده و به مرور زمان خروجی فن بسته شده و باعث داغ شدن لپ تاپ میشود.


بهتر است به فاصله زمانی معین برای سرویس کردن لپ تاپتان اقدام نمایید که زمان مناسب برای سرویس فن لپ تاپ بستگی به این دارد که چقدر از دستگاه استفاده میکنید و لپ تاپ چقدر در معرض گرد و غبار بوده است.


اگر احیانا مایعات روی دستگاهتان ریخت و به مادربردتان نفوذ کرد، بهتر است هر چه سریعتر لپ تاپ باز شده و مایعات از روی مادربرد پاک شود. زیرا آبخوردگی یکی از معمولترین عیبهای مادربرد بوده که ممکن است خرابی های جبران ناپذیری برای دستگاه شما به وجود بیاورد.

شما عزیزان می توانید برای خرید انواع مادربرد لپ تاپ به دسته بندی مادربرد ها در سایت ما بروید : دسته بندی مادربرد

همچنین می توانید برای مشاهده انواع مادربرد و اطلاعات جامع درمورد آنها به منبع خارجی ذیل مراجعه کنید : Newegg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *