انواع هارد لپ تاپ و بهترین نوع هارد لپ تاپ کدام است ؟

در هنگام خرید یک لپ تاپ استوک و یا یک لپ تاپ جدید ، ویژگی ذخیره اطلاعات آن و آشنایی با انواع هارد لپ تاپ ، از مهمترین عوامل تصمیم گیری یک فرد در خرید لپ تاپ می باشد.

انواع هارد لپ تاپ و یا انتخاب دستگاه ذخیره سازی داده داخلی به عملکرد و هزینه کرد شما به شدت بستگی دارد و همچنین به نوع و ظرفیت ذخیره سازی شما هم به همان نیست مهم است ، زیرا در امر خرید هر شخص با خواسته متفاوتی اقدام به خرید هارد لپ تاپ می کند.

وقتی در مورد ذخیره سازی در کامپیوتر صحبت می کنید، اولین چیزی که به ذهن می رسد هارد دیسک است. هارد دیسک به قطعه ای گفته می شود که تمام اطلاعات و دیتا رایانه ی شما ، بصورت دائمی در آن ذخیره می شود، از فایل های سیستم عامل دستگاه گرفته تا اسناد کاری مهمی که نباید آنها را از دست بدهید. همه این موارد در هارد دیسک ذخیره می شوند. پس ایده خوبی است که درباره انواع هارد دیسک اطلاعات کسب کنید.

برای مشاهده و خرید هارد لپتاپی بر روی لینک کلیک کنید

دسته بندی هارد
مقاله خارجی شرکت کینگستون


انواع هارد لپ تاپ ، هارد لپ تاپ چیست ؟

در این مقاله ، ما تفاوت اصلی بین چهار نوع ذخیره سازی را که می توانید در لپ تاپ های مبتنی بر ویندوز و سایر رایانه های شخصی قابل حمل می پردازیم.

۱.درایوهای دیسک سخت (HDD) 2.درایوهای حالت جامد (SSD) 3.هیبریدها (HHDD / SSHD) 4.ذخیره سازی eMMC

هارد دیسک لپ تاپ قطعه ای است که اطلاعات شما در آن ذخیر میشود . اغلب اصطلاح هارد دیسک را به اختصار HDD می گویند. به دلایل مختلفی ممکن است بخواهید هارد دیسک بخرید اول به دلیل اینکه فضای HDD فعلی شما کم است و به یک هارد دیسک بزرگتر احتیاج دارید.
و دوم به این دلیل که باز کردن اسناد یا فایل های بزرگ مانند فیلم ها مدت زمان زیادی طول می کشد و شاید عمر هارد دیسک شما به پایان رسیده باشد.
در هر صورت در قدم اول باید ببینید چه خواسته ای از خرید هارد دیسک لپ تاپ دارید. در قدم بعدی باید در مورد انواع مختلف هارد دیسک ها و تفاوت بین آنها بیشتر بدانید.

شاید سوالاتی ذهن شما را درگیر کند که ، هارد لپ تاپ چند اینچ است ، هارد ssd لپ تاپ چیست ، هارد هیبردی لپ تاپ چیست ، هارد اکسترنال لپ تاپ چیست و … که ما در ادامه به تمامی این سوالات در مورد هارد لپ تاپ می پردازیم.

هارد درایو دیسک سخت (HDD)

درایو های دیسک سخت یا HDD دستگاه های ذخیره سازی سنتی رایانه های شخصی هستند. می توانید آنها را در اکثر قریب به اتفاق نوت بوک ها ، به ویژه در دفترهای ارزان قیمت ، پیدا کنید. آنها مبتنی بر بشقابهای مغناطیسی چرخان و هد خواندن هستند.

HDD در حقیقت کمترین نوع ذخیره سازی در رایانه های مدرن می باشد. اکروزه پردازنده های سریع و مقدار زیاد حافظه سیستم ، هارد دیسک اغلب یک گلوگاه عملکرد سیستم است.

در مقایسه با درایوهای حالت جامد ، درایوهای هیبریدی و فضای ذخیره سازی eMMC ، با زمان طولانی تر راه اندازی سیستم ، کندترین بارگیری پرونده و بارگیری پرونده و اجرای سریعتر دستور کپی / چسباندن فایل مشخص می شوند. از جنبه مثبت موضوع ، HDD ارزان ترین نوع ذخیره سازی است. اما نسبت به دیگر هارد ها کندتر و زودتر خراب می شود.

سرعت چرخشی بشقاب های ۵،۴۰۰ دور در دقیقه برای هارد دیسک های لپ تاپ استاندارد است. HDD در نوت بوک های انتخاب شده با دور ۷،۲۰۰ دور در دقیقه می چرخد ​​و سرعت خواندن / نوشتن و دسترسی به داده ها را تا حدودی سریع تر می کند.

با این حال ، HDD های ۷۲۰۰ دور در دقیقه برای لپ تاپ ها در بازار نادر است و عملکرد کلی را خیلی بهبود نمی بخشد. علاوه بر سرعت چرخشی ، اندازه حافظه نهانگاه HDD که معمولاً ۸ یا ۱۶ مگابایت است ، بر عملکرد نیز تأثیر می گذارد.

هارد دیسک های لپ تاپ از نوع فرم ۲٫۵ اینچی هستند و از طریق رابط SATA III که سالها پیش جای SATA II را گرفت ، به بقیه سیستم های PC متصل می شوند.

از آنجا که درایو های دیسک سخت دستگاه های مکانیکی هستند و قرار است نوت بوک ها را با خود حمل کنند ، تولید کنندگان برای جلوگیری از از دست رفتن داده های ناشی از افت تصادفی ، باید از فن آوری های پیشرفته محافظت در برابر ضربه HDD استفاده کنند.

بیشترین ظرفیت هارد دیسک در لپ تاپ های امروزی ۱ ترابایت (TB) یا ۱۰۰۰ گیگابایت (گیگابایت) است. بسیاری از لپ تاپ های ارزان قیمت دارای هارد دیسک ۵۰۰ گیگابایتی کوچکتر هستند ، در حالی که اندازه ۲ ترابایت در بعضی از نوت بوک های گران قیمت گاهی استفاده می شود.

هارد درایو حالت جامد (SSD)

ذخیره سازی از نوع درایو حالت جامد ، فناوری مدرن تری نسبت به حافظه ذخیره سازی دیسک سخت چند دهه است. SSD ها هیچ بخش متحرکی را ندارند ، چون داده ها در ماژول های مبتنی بر حافظه Flash ذخیره می شوند. عملکرد مدل های مختلف SSD با یکدیگر تفاوت دارد ، اما به طور قابل توجهی سریع تر از هر دیسک سخت لپ تاپ است.

برای مقایسه کارکرد بین HDD و SSD ، که متداول ترین نوع ذخیره سازی در لپ تاپ های موجود در بازار هستند ، می توانید این تست را مشاهده کنید. از دیگر مزایای ذخیره سازی حالت جامد در برابر هارددیسک ها می توان به عملکرد کاملاً بی صدا ، مصرف کم انرژی و شانس کمتری برای از دست رفتن اطلاعات به دلیل افت تصادفی اشاره کرد.

حافظه های SSD موجود در جدیدترین نوت بوک ها به دو علت تشکیل شده اند:

اول – ۲٫۵ اینچ (همان HDD های ۲٫۵ same اما در بعضی موارد نازک تر) با رابط ذخیره سازی سنتی SATA
دوم – قالب کارت کوچکتر M.2 با رابط کاربری خاص خود ، که بسته به طراحی مادربرد نوت بوک ، می تواند سریعتر از SATA باشد.
در حالی که تقریباً همه نوت بوک ها دارای فضای ذخیره سازی ۲٫۵ هستند ، کسانی که فقط از فرمت M.2 پشتیبانی می کنند رایانه های سبک و سبک هستند و اکثر لپ تاپ ها از پورت M.2 پشتیبانی نمیکنند و این پورت را ندارند.

یک فناوری نسبتاً جدید در بازار ذخیره سازی NVMe است. این امکان عملکرد بسیار سریع درایوهای حالت جامد M.2 سازگار با NVMe را در لپ تاپ هایی با پشتیبانی از NVMe فراهم می کند.

در کارهای روزمره منزل و دفتر ، احتمالاً متوجه افزایش سرعت NVMe نسبت به SSD های غیر NVMe M.2 و ۲٫۵ نمی شوید. اما NVMe پتانسیل خود را در برخی از پروژه های پرمصرف مانند کپی کردن تعداد زیادی فایل یا ویرایش فیلم های بزرگ با وضوح بالا نشان می دهد.

برخی از لپ تاپ ها ، در درجه اول ماشین های کلاس تجاری و تجاری با عملکرد بالا ، رابط ها و محل های ذخیره سازی مختلف را با هم ترکیب می کنند.

در این لپ تاپ ها ، سازندگان رایانه های شخصی معمولاً یک هارد دیسک خالی ۲٫۵ اینچی را با یک درایو حالت جامد M.2 با سیستم عامل و برنامه های نصب شده روی آن جفت می کنند. این ترکیب هم فضای ذخیره سازی بزرگ و هم سرعت راه اندازی سریع سیستم و سرعت بارگذاری برنامه را فراهم می کند.

از نکته منفی ، ظرفیت های مشترک درایوهای حالت جامد معمولاً کمتر از ظرفیت هارد دیسک های مکانیکی است. حافظه های SSD بین ۱۲۸ گیگابایت تا ۱ ترابایت متغیر هستند و قیمت آنها در هر گیگابایت به طور قابل توجه ای بالاتر از درایوهای سخت یا همان HDD هست .

برای مشاهده و خرید هارد لپتاپی بر روی لینک کلیک کنید

دسته بندی هارد
مقاله خارجی شرکت کینگستون


هارد هیبریدی لپ تاپ / ذخیره سازی حالت جامد (HHDD یا SSHD)

هارد درایوهای دیسک سخت ترکیبی یا همان هارد هیبریدی با استفاده از لپ تاپ (HHDD) ، همچنین به عنوان درایوهای ترکیبی حالت جامد (SSHD) شناخته می شوند ، هارد دیسک و ذخیره سازی حالت جامد در یک دستگاه ۲٫۵ combine قرار داده می شوند .

این هارد های لپ تاپی به اندازه HDD و SSD خالص به طور گسترده ای بین مردم جا نیافتاده و مورد قبول واقع نشده است ، هارد درایوهای هیبریدی دارای تمام قسمتهایی هستند که می توانید در یک HDD کلاسیک پیدا کنید و در بالای آنها یک ماژول SSD نیز وجود دارد.

مقایسه عملکرد خام HHDD / SSHD با HDD ، SSD و eMMC کار سختی است ، زیرا هیبریدها هر پرونده ذخیره شده و برنامه نصب شده را با همان سرعت بارگیری نمی کنند. آنها بر اساس سناریوهای رایج لپ تاپ شما ، بارگذاری فقط نرم افزارها و پرونده هایی را که توسط الگوریتم های ذخیره سازی آنها انتخاب شده افزایش می دهند.

نرم افزارها و پرونده هایی که بیشتر از همه استفاده می کنید ، از جمله آنهایی که برای راه اندازی خود سیستم عامل مورد نیاز است ، برای بارگیری سریعتر در قسمت SSD ذخیره می شوند. دسترسی به بقیه داده های ذخیره شده در قسمت HDD سریعتر از HDD های خالص قابل مقایسه نیست.

ظرفیت های متداول دستگاه های ذخیره سازی ترکیبی با استفاده از لپ تاپ ۵۰۰ گیگابایت و ۱ ترابایت در بشقاب های دیسک سخت به علاوه ۸ گیگابایت ، ۱۶ گیگابایت یا ۳۲ گیگابایت حافظه SSD است.

هارد درایو چندرسانه ای جاسازی شده (eMMC)

هارد درایو چندرسانه ای جاسازی شده یا eMMC نسبت به هارد درایوهای حالت جامد مقرون به صرفه تر و کندتر از حافظه مبتنی بر Flash برخوردار هستند.

eMMC اصولا در تلفن های هوشمند و سایر دستگاههای الکترونیکی مصرفی یافت می شود ، اما در رایانه های شخصی اعم از لپ تاپ و کامپیوتر نیز استفاده می شود. در استفاده روزمره ، عملکرد ذخیره سازی eMMC چیزی در حد سرعت HDD و SSD است. در بخش PC ، می توانید eMMC را روی مادربردهای بعضی از نوت بوک های کلاس ارزان ، رایانه های لوحی و رایانه های پیدا کنید.

ظرفیت eMMC ارائه شده توسط این رایانه ها یا ۳۲ گیگابایت است یا ۶۴ گیگابایت و به ندرت ۱۲۸ گیگابایت نیز یافت می شود. اینها طبق استانداردهای امروزی ظرفیت های کاملاً محدودی هستند. برای سهولت کار ، بیشتر لپ تاپ های مجهز به eMMC دارای یک اسلات کارت حافظه هستند که می توانید در آن یک کارت حافظه (SD یا microSD) قرار دهید تا ظرفیت ذخیره سازی داخلی خود را افزایش بدهید.

علاوه بر همه ی اینها ، سازندگان رایانه اغلب رایانه های مبتنی بر eMMC را با دسترسی رایگان به فضای ذخیره سازی در یک سرور راه دور ، که به عنوان ذخیره سازی ابری یا همان Cloud ( کلود ) معروف است ، بسته بندی می کنند.

اما SSD ها ، eMMC ها از نظر مصرف انرژی بسیار کم صدا و بی صدا تر هستند.

کلام آخر : شما عزیزان می توانید

برای مشاهده و خرید هارد لپتاپی بر روی لینک کلیک کنید

دسته بندی هارد
مقاله خارجی شرکت کینگستون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *