حافظه ram چیست و انواع حافظه ram لپ تاپ

حافظه ram چیست ؟

قبل از شروع توضیحات درم ورد حافظه RAM چیست باید بگیم که وب سایت کاری باما فروشگاه تخصصی قطعات لپ تاپ رایانه و تبلت در این مقاله قصد دارد به بررسی تخصصی حافظه رم لپ تاپ بپردازد و توضیحات کامل را تمام و کمال به شما دوستان عزیز عرضه نماید فهرستی از مطالب مهم این مقاله شامل :

 • انواع حافظه ram
 • ساختار حافظه ram
 • تعریف ram
 • مشخصات حافظه رم لپ تاپ
 • اطلاعات روی رم لپ تاپ
 • قیمت حافظه رم لپ تاپ

و غیره است . در کل اطلاعات کاملی درباره ی حافظه ی رم لپ تاپ به شما عزیزان عرضه خواهیم کرد و لطفا با ما در ادامه ی مقاله همراه باشید.

ساختار حافظه ram

درواقع کلمه ram یک کلمه ی مخفف و کوچک شده است که کامل آن کلمه ی Random Access Memory هست که اگر بخوایم آن را به فارسی ترجمه کنیم می شه حافظه ی رم با دسترسی رندوم و تصادفی که حافظه ی اصلی لپ تاپ شما رو تشکیل میده که یعنی اگه نباشه لپ تاپ شما اصلا نمی تونه کار کنه چون جزو اجزای حیاتی لپ تاپ شما به حساب میاد.

در حقیقت حافظه های لپ تاپ به دو نوع تقسیم بندی می شوند ، حافظه اصلی لپ تاپ و حافظه ی جانبی لپ تاپ. خب حالا اگه بخوایم تخصصی تر و بیشتر مقدمات مشخصات حافظه ram لپ تاپ رو توضیح بدیم حافظه ram یکی از اجزاء مثلت CPU ، حافظه HARD و حافظه رم را تشکیل می دهد.

وظیفه حافظه ram

در واقع اطلاعات لپ تاپ شما اول وارد CPU میشه ، بعد وارد حافظه رم می شه و تا پایان پردازش کامل اطلاعات داخل حافظه RAM نگه داشته میشه و بعدش وارد حافظه HARD میشه دلیل این ترتیب اینه که ، چون حافظه رم می تونه سرعت خودش رو با سی پی یو هماهنگ کنه اما حافظه رم این قابلیت طلایی رو متاسفانه نداره وگرنه دیگه واویلا میشد 😂 .

و در آخر اگه بخوام این پاراگراف رو براتون تموم کنم باید بگم که کار حافظه رم ، همون خوندن و نوشتن اطلاعات و دیتای لپ تاپ شما در کم ترین و کوتاه ترین زمان ممکن هست یعنی گونه ای از حافظه ی سخت و موقتی و غیر دائمی حساب میشه که فقط کار پردازش داده ها و اطلاعات رو با سرعت عمل بالاتر در زمان و مقدار حافظه ی محدود تر انجام میده و بعدش همونطور که گفتیم به حافطه ی HARD منتقل می کنه.

در تعریف رم به صورت تکمیلی هر چه سرعت حافظه رم کمتر باشد لپ تاپ تون از حافظه جانبی که در بالا بهش اشاره ی کوچیکی کردیم به عنوان یک Virtual Memory یا همون حافظه ی مجازی استفاده می کنه اما باز تاکید میکنیم این مورد بیان گر این نیست که سیستم شما می تونه بدون حافظه اصلی یعنی حافظه رم کار کنه . خب این بود تعریف کلی ساختار حافظه ram و وظیفه حافظه ram به صورت کامل ، مختصر و مفید . در ادامه میریم تا به انواع حافظه ram و تعریف اونها بپردازیم .

 

انواع حافظه ram

حافظه رم تقریبا به پنج دسته تقسیم می شوند که در پایین همین پاراگراف بهتون میگیم اما اگه یه سری مقدمه بهتون بگیم تقسیم بندی حافظه RAM با DDR مشخص میشه که خودش مخفف شده ی کلمه ی double data rate هست که ترجمه اش حقیقتا میشه همون میزان دوبرابر انتقال اطلاعات . البته قبل از اختراع و ارتقا این نوع حافظه رم ، تکنولوژی sdr single data rate که همون انتقال اطلاعات در یک لبه ی کلاک پالس نمایده می شدند.

 • حافظه رم DDR
 • حافظه رم DDR2 یا ( PC2 )
 • حافظه رم DDR3 یا ( PC3 )
 • حافظه رم DDR3L یا ( PC3L )
 • حافظه رم DDR4 یا ( PC4 )

تمامی این حافظه ها به جز حافظه رم DDR در بازار موجود بوده و به فروش می رسه . البته اون حافظه DDR دیگه فسیل شده ، اگه باشه هم به درد تون نمیخوره . و همچنین هر چه از حافظه رم DDR به حافظه رم DDR4 بالاتر بریم سرعت ، مقدار پهنای باند، توان مصرفی و حجم حافظه رم بیشتر میشه .

حافظه رم DDR بخش اول

این حافظه رم دو دسته داره که توضیح میدیم در ادامه :

حافظه رم SDRAM SO-DIMM

ساختار حافظه ram در این دسته دارای ۱۴۴ پایه بوده که در دو نوع تولید و ساخته میشه ، یکی PC100 که فرکانس باس راه اندازی اون ۱۰۰ MHZ هست و دومی PC 133 فرکانس باس راه اندازی این یکی هم ۱۳۳ MHZ می باشد . از لحاظ سازگاری این دو نوع حافظه رم میتونن در کنار هم در دستگاهی که از PC 133 پشتیبانی می کنه و دو تا اسلات حافظه رم داره قراربگیرن.

حافظه رم DDR SO_DIMM

ساختار حافظه ram در این دسته دارای ۲۰۰ پایه بوده که این حافظه رم هم در دو نوع تولید و ساخته میشه ( DDR266 ) PC2100 که فرکانس باس راه اندازی اون ۲۶۶ MHZ است و دومی هم ( DDR333 ) PC2700 که فرکانس باس راه اندازی این هم ۳۳۳ MHZ هست . از لحاظ سازگاری این دو نوع حافظه رم میتونن در کنار هم در دستگاهی که از PC2700 پشتیبانی می کنه و دو تا اسلات حافظه رم داره قراربگیرن .

حافظه رم DDR2 یا DDR SO_ DIMM

این حافظه RAM که دارای ۲۰۰ تا پایه داره سرعتش تقریبا دو برابر حافظه رم DDR که در دو مورد قبلی گفتیم هست و اما بریک سراغ ساختار حافظه RAM در این دسته :

 • ( DDR2-400 ) PC2-3200 : فرکانس باس راه اندازی آن ۲۰۰ MHZ هست .
 • ( DDR-533 ) PC2-4200 : فرکانس باس راه اندازی آن MHZ 266 هست .
 • ( DDR2-667 ) PC2-5300 : فرکانس باس راه اندازی آن MHZ 333 هست .
 • ( DDR2-800 ) PC2-6400 : فرکانس باس راه اندازی آن MHZ 400 هست .

یک نکته که درباره ی ساختار حافظه ram در این نوع RAM رو باید بگم اینه که قابلیت سازگاری دو نوع حافظه رم در کنار یکدیگر در لپ تاپ های دارای دو اسلات ، درواقع پشتیبانی از حافظه ی آهسته تر است یعنی اگر لپ تاپ شما از دو نوع رم PC2-5300 و PC2-6400 را داشته باشد لپ تاپ شما از سرعت حافظه PC2-5300 استفاده می کند.

حافظه رم DDR3 یا DDR3 SO-DIMM

پایه این نوع حافظه رم ۲۰۴ عدد بوده و سرعت دوبرابر نسبت به حافظه DDR3 دارد و در ۴ نوع تولید و به فروش می رسه :

 • ( DDR3-800 ) PC3-6400 : فرکانس باس راه اندازی آن ۴۰۰ MHZ هست .
 • (DDR3-1066) PC-8500 : فرکانس باس راه اندازی آن ۵۳۳ MHZ هست .
 • (DDR3-1333) PC-10600 : فرکانس باس راه اندازی آن ۶۶۷ MHZ هست .
 • (DDR2-1600) PC3-12800 : فرکانس باس راه اندازی آن ۸۰۰ MHZ هست .

حافظه رم DDR4 یا DDR4 SO-DIMM

و در آخر این مقاله که حقیقا دهن ما هم کف کرد 😫 . البته قابل شما رو هم نداره 😘 باید حافظه رم DDR4 رو خدمت شما معرفی کنیم که جدیدترین و به روز ترین نوع حافظه رم در حال حاظر هست که تولید و روانه فروش در بازار شده .نام تجاری این رم ZPGZ1 هست که توسط شرکت ADATA تولید شده ، شاید تعجب کنید.

اما سال ساختش براس ۲۰۱۴ هست ، حداکثر نرخ سرعت انتقالی که دارند ۳۲۰۰ مگابایته و اینکه در این چند وقته خیلی استفاده از این حافظه رم از نوع DDR4 زیاد شده و داره جای رم های DDR2 ، DDR3 و DDR3L رو میگیره ، البته ما هم به شما استفاده از این نوع رم رو برای تجربه ی لذت بخش تر از کار با ویندوز مخصوصا ویندوز ۱۰ و شدیدا ویندوز ۱۱ که اخیرا توسط شرکت مایکروسافت انتشار داده شده رو میکنیم.

خب به پایانه این مقاله رسیدیم ، اینکه بگیم بهترین حافظه رم لپ تاپ کدام است بستگی به انتخاب شما دارد همچنین قیمت حافظه رم لپ تاپ در بازار امروز دائم در حال تغییر هست و شما می توانید با رفتن به فروشگاه ما یعنی کاری باما قیمت آنلاین انواع حافظه رم رو مشاهده کنید .

رفتن به فروشگاه ما گروه کاری باما یعنی ما 😎😅 ، کارش فروش تخصصی قطعات لپ تاپ تبلت و رایانه و همچنین مجوز تعمیر و تعویض قطعات رو داره شما می تونید از فروشگاه کاری باما که همین متن رو لینک کردیم قطعه مورد نظرتون رو بخرید و یا اینکه برای سفارش تعمیر با ما تماس بگیرید که شماره تماس در فوتر یعنی انتهای سایت خورده همچنین سایت سفارش تعمیر قطعات ما آدرس armanguarantee.ir هست . قربان شما یا حق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *